İçeriğe geç

Redaktörlük ve Editörlük Hizmetleri

Kusursuz metinler için profesyonel destek

Unutmayın! İmlası bozuk ve sürükleyici olmayan metinler, daha ilk cümlede şansını kaybeder.

Redaktörlük ve editörlük hizmetleri, bilgi bir yana, ince bir çalışmayı da gerektirir. Roman, tez ya da kısa bir makale… İçeriği ne olursa olsun, bir metnin hatasız yazımı, okunabilirliği açısından son derece önemlidir. Bu bağlamda, redaksiyon çalışması, “editoryal düzenleme” de büyük bir önem arz eder.

Tam bu noktada önemli bir konuya değinmek uygun olabilir. “Editoryal ne demek TDK ‘ye göre” ya da “editoryal mi editöryel mi” gibi sorular yaygındır; öncelikle bu konuya bir açıklık getirmeye çalışalım.

“Editoryal hizmet” ifadesi yaygın bir kullanım olmakla birlikte Türkçede karşılığı yoktur. Yani, editoryal/editöryel gibi kelimeler yerine “editörlük” demek yazıma daha uygun olacaktır.

Devam edelim.

EDİTÖRLÜK REDAKTÖRLÜK HIZLI SEKMELER

Redaktörlük ve Editörlük Hizmetleri Hakkında

Redaksiyon nedir, nasıl yapılır gibi konularda genel bir bilgi vermeden önce, kısa bir hatırlatma yapmakta fayda var.

Editörlük ve redaksiyon, günümüzde gerekli titizliğin gösterilmediği iş dalları hâline gelmiştir ne yazık ki. En büyük yayınevlerinde bile kitap basımı öncelikken, metin düzenlemesi büyük oranda ihmal edilmektedir.

Örneğin, cümleye bağlaç ile başlanması, bağlaçlardan önce ya da sonra virgül konması gibi hataları üzülerek sıkça görüyoruz.

Yazım kuralları sürekli güncellenebilmekle birlikte bu değişikliklerin takip edilmesi de önemli ve bir ölçüde zorunludur. Tüm metinler, dilin doğru şekilde yaşayıp gelecek nesillere aktarılabilmesi için redaksiyon hatası olmaksızın yazılmalıdır.

Redaksiyon Hizmeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Redaksiyon anlamı nedir, önce bununla başlayalım.

TDK’ye göre redaksiyon eş anlamlısı “Yazı yazma, kaleme alma.” iken, ilgili kelimenin “Yazılmış bir metin üzerinde gereken düzeltmeleri yaparak yazıyı yayıma hazır duruma getirme.” şeklinde açıklandığını görüyoruz.

Redaksiyon ne demek, redaksiyon Türkçesi nedir diye merak edenler için, redaksiyon anlamı ve eş anlamlısı kısaca böyle açıklanmış olsun.

Peki, redaktör ne demek, redaktör kelimesinin anlamı nedir? Artık tahmin edileceği üzere, redaktör de redaksiyon işini yapan kimsedir.

Redaktör nedir, ne iş yapar, kısaca açıkladığımıza göre devam edebiliriz.

Editör Ne Demek, Ne İş Yapar?

Editörlük nedir, genel hatlarıyla anlatmaya çalışalım.

Editörlük, TDK’deki karşılığıyla “yayımcılık” demektir. Şimdi, redaktörlük nedir, redaksiyon işlemi, işleri nasıl yapılır derken, bu kavramı biraz daha geniş açıdan değerlendirelim.

Yayımcılık alanında yazıları düzenleyerek yayıma hazır hâle getiren, editördür. Bu anlamda redaktör ile aynı işi yapıyor gibi görünebilir. Peki öyle midir? Editörlük için ne gerekir, editörlük nasıl yapılır?

Konuyu netleştirmek için bir örnek üzerinden ilerleyelim.

Bir kitap yazdınız, gözden geçirilmesini istiyorsunuz. Kitabınızın yazım ve noktalama hatalarını inceleyen kişi redaktördür.

Diğer yandan, kitabınızı yapısal olarak inceleyen kişiyse, özellikle roman, öykü gibi edebi bir eserse bu, editördür.

Editörlük siteleri, uzaktan editörlük hizmeti, aslında bu anlamda pek çok kişinin aradığı ama ulaşamadığı da bir hizmettir çünkü yetkin ellere erişmek kolay değildir.

Redaksiyon ne anlama gelir, redaksiyon almak ne demek, “editoryal hata ne demek” diye merak edenler için örneğimizin açıklayıcı olduğunu umuyorum.

Editörlük ve redaksiyon bu anlamda çok önemlidir. Redaksiyon aşaması için doğru ve titiz bir çalışma gerekir.

Redaktörlük Ücretleri - Editörlük Ücretleri

Son olarak, redaktörlük ücreti, editörlük ücretleri merak edilen bir diğer konudur.

Genellikle “sayfa başı redaksiyon ücreti” karşılayacaktır sizleri. Redaksiyon sayfa ücreti, teklif aldığınız kişiye göre 1 TL’den 10 TL’ye, hatta daha yüksek bir rakama değin değişecektir. Kitap redaksiyon ücretleri ise daha kapsamlı bir çalışmayı gerektirdiğinden, nispeten uygun olabilir. Türkçe redaksiyon ücretleri için küçük bir bilgi vermiş olalım.

Redaksiyon değişiklik ne demek, redaksiyon yapmak, redaksiyon hatası, fiyatları…

Öte yandan, redaksiyon kuralları, redaksiyon nasıl ve neden yapılır?

Kısacası, redaksiyon ve editörlük hakkında arayabileceğiniz hemen her konuya değindiğimizi sanıyorum.

Sonuç olarak, bir metniniz ve redaktörlük ya da editörlük hizmeti ihtiyacınız var; öyleyse bize ulaşın, düzeltmenlik / editörlük / redaksiyon çalışmalarınızı titizlikle yapalım.

Neler Yapıyoruz?

  • Metinlerinizdeki anlatım bozukluklarını gideriyoruz.
  • Anlaşılır ve sürükleyici bir anlatım hâline getiriyoruz.
  • İmla hatalarını düzenliyoruz.
  • Yanlış ve gereksiz kullanılan kelimelerden arındırıyoruz.

Nasıl çalışıyoruz?

1. ADIM: Metninizin amacı nedir, beklentilerinizi öğreniyoruz.

2. ADIM: Gereken bütün düzenlemeleri yapıyoruz.

3. ADIM: Çalışmanızı en hızlı şekilde teslim ediyoruz.

İlk satırdan kaybeden bir metne sahipseniz hiçbir şeye sahip değilsiniz!

Sahip olmak istediğiniz o mükemmel metinler için şimdi bize ulaşın.

Temel

Editörlük hizmeti için temel paketi içerir

10.00 / 100 kelime

Metninizin yazım ve noktalama hatalarının düzenlenmesi; basım, yayım ve sunuma hazır duruma getirilmesi konusunda profesyonel hizmet sunuyoruz.

Telefon

0545 255 22 47

E-mail

tubakaradagcom@gmail.com

WhatsApp

0545 255 22 47

İnstagram

@tubakaradag_