İçeriğe geç

Kitabınızın Kapağını Tasarlayalım!

“Bir kitabı kapağına göre yargılamamak gerekir.” sözünü muhtemelen duydunuz ancak şu da bir gerçek ki iyi tasarlanmış bir kapağın kitabın satışı üzerinde olumlu bir etkisi vardır. 

Kapaklar potansiyel okuyuculara bir kitabın içinde neler bulabilecekleri konusunda değerli ipuçları sunar.

Göz alıcı kapaklı kitapların kitapçı raflarından alınma (veya internette gezinirken tıklanma) olasılığı daha yüksektir ve bu, bir okuyucunun kitap satın almadan önce attığı ilk adımdır. Peki satan bir kitap kapağı nasıl tasarlanır?

Vakit kaybetmeden profesyonel destek alarak kapak tasarımı yaptırmak istiyorsanız hemen bize ulaşın.

Kitap Kapağı Nasıl Tasarlanır?

Kitap_kapagi_tasarimi_

Mutlaka İlham Alın

Yeryüzünde basılmış milyonlarca kitap var. Bunların bazılarının kapak tasarımları yetersiz olsa da elbette içlerinde çok iyi kapak tasarımına sahip olan pek çok kitap var. İyi tasarıma sahip kapaklardan ilham almak gerekir ancak bu, kopyalamak anlamına gelmez.

Mesele şu ki hangi kapak tasarımının iyi olduğuna nasıl karar vereceğiz?

İşte hata yapmaya en yakın olduğumuz nokta burasıdır. Sadece kendi zevkimize göre hareket edersek, büyük oranda yanılacağımız garanti olmasa da garantiye yakındır. Satışlara olumlu yönde katkı sağlayacak bir kapak tasarımı, baştan sona en ufak detayına kadar iyi düşünülmesi gereken bir konudur.

Şayet ben bu detaylara, bu inceliklere sahip birisiyim diyorsanız, o zaman milyonlarca kitap kapağı arasından size ilham verecek birini seçebilirsiniz.

Yeterince fikir topladıktan sonra, ilginizi çeken belirli görsel, tema, görüntü ve düzen kalıplarını fark etmeye başlamalısınız. Sonraki adımlarda bunu aklınızda bulundurun.

Kitabın Ana Temalarını Belirtin

Bir kitap kapağının, kitabın araştırdığı temaları, ayrıca kitabın havasını desteklemesi gerekir. Kitap ne hakkında? Kişisel gelişimle alakalı bir konu mu? Dramatik bir aşk romanı mı? Karanlıkta kalmış tarihi bir konuya mı ışık tutuyor?

Ciddi bir kitabın nispeten ciddi bir kapağı olmalı; eğlenceli okuma vadeden kitaplar ise tamamen farklı bir estetiğe ihtiyaç duyar.

Her kitabın kendi tonu, kendi havası vardır. Kapağı tasarlarken bunları göz önünde bulundurmak gerekir. Bir kitaba kapak tasarlamak için, onu baştan sona okumak gerekmez; kitabın geneli hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Kitabın Türünü Düşünün

Kapak söz konusu olduğunda farklı türlerin farklı kuralları vardır.

Kapağında bir çiftin kucaklaşmasının olmadığı buhranlı bir aşk romanına nadiren rastlarsınız. Gerçek suç kitaplarında ise genellikle suça işaret eden karanlık kapaklar bulunur.

Türün ne beklediğini anlamak için emsal kitaplara bakın. Hepsi belirli bir kuralı takip ediyorsa muhtemelen o türün okuyucularının hemen tanıyabilmesi için, kapağınızın da o kurala uymasını isteyeceksiniz.

Görsel Hiyerarşi Kullanın

Bir kitap kapağındaki görsel hiyerarşi anahtardır. Rafları (fiziksel veya sanal) gezen okuyucunun önce kapağın en önemli kısmını gördüğünden emin olmanız gerekir.

Pek çok kitap için dikkat çekici bir görselin öne çıkarılması anahtardır ancak bazı çok satan yazarlar söz konusu olduğunda, durum farklılık gösterir. O zaman yazar adının daha büyük olması, ilk olarak ismin dikkat çekmesi hedeflenir çünkü o yazarın hayran kitlesi tarafından hemen fark edilmesi gerekir.

Kitap kapağı tasarımı örnekleri mi?
Kitap kapağı yapımı konusunda işinin ehli kişilerle çalışmak istiyorsunuz.
Ortaya nasıl bir kitap kapağı çıkacağını merak ediyorsunuz.
Eh, değil mi ki vitrinidir kapağı bir kitabın!
Öyleyse gelin, birkaç örnek kitap kapağı tasarımımıza daha bakalım.

Karmaşıklıktan Uzak Durun

Günümüzde kitaplar sadece raflarda satılmıyor, internet üzerinden de satılıyor. Hatta çoğunlukla çevrimiçi satılıyor. O hâlde kitabı internet üzerinden satın alacak okuyucuları da gözetmek gerekir.

Dağınık ve karmaşık kapaklar, internette küçük resim olarak görüntülendiğinde itici ve anlaşılmaz görünür. Bu da potansiyel okuyucuları kaçırmak anlamına gelir.

Kapak için bir odak öge seçmek ve kapakta fazlaca boşluk alanlar bırakmak gerekir. Birbiri içine geçmiş görseller ve karmakarışık renkler, çevrimiçi arama yapan okuyucular düşünülmeden yapılmış kapaklarda bulunur. Bu hataya düşülmemelidir.

Kitap Başlığına Dikkat!

İnternet üzerinden yapılan satışlarda kullanılan görseller, küçük görsellerdir. Özellikle arama sonuçlarında görülenler daha da küçüktür. Yukarıda bahsettiğimiz kapak resmi kadar, hatta daha da önemli bir diğer konu da kitap başlığıdır. Yani kitap adı ya da yazar adı. 

Başlığın büyüklüğünü ve fontları seçerken, küçük görsellerde fark edilir olmasına dikkat edilmelidir. 

Başlığınızı küçük boyutlarda okunaklı hâle getirin ve grafiklerinizin en belirgin kısmının tanınabilir olduğundan emin olun.

Kitap kapağında onlarca ufak detaya yer vermek isteyen birçok yazar vardır. Bu son derece anlamsızdır çünkü küçük resim boyutunda bunların hiçbiri fark edilmeyecektir. Aksine, karmaşıklığa neden olacak ve küçük görsel boyutunda diğer detayların da kaybolmasına neden olacaktır.

Bunun anlamı, kapağınızın küçük resim boyutunda hâlâ güçlü bir etkiye sahip olduğundan emin olmanız gerektiğidir.

Telefon

0545 255 22 47

E-mail

tubakaradagcom@gmail.com

WhatsApp

0545 255 22 47

İnstagram

@tubakaradag_