İçeriğe geç

Animasyon Videolar Yardımıyla

Etkili Bir Tanıtım Nasıl Yapılır?

Ürün, hizmet ya da kampanyalarınızdan insanları haberdar etmek istiyorsunuz ancak bunu nasıl yapmanız gerektiği konusunda pek emin değilsiniz! Ancak insanlara duyuramadığınız şeyin de bir kıymeti olmadığının bilincindesiniz. 

Bu alandaki 13 yıllık tecrübemizle bu yazıda size yardımcı olacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Etkili bir tanıtım nasıl yapılır? sorusunun cevabını aşağıda en ince detaylarına kadar bulacaksınız.

Etkili Bir Tanıtım İçin Olmazsa Olmazlar

Tanıtım yapacağım diye çuvalla para harcayabilirsiniz ancak  bu size olumlu bir geri dönüş sağlamaz. Öncelikle aşağıdaki 3 maddenin sağlandığından emin olmalısınız. Unutmayın ki istikametiniz doğru olmadıktan sonra adım atmanız bir şey ifade etmez. Yanlış yöne doğru hareket ediyorsanız attığınız adımlar sizi hedefinize götürmeyecek, aksine uzaklaştıracaktır.

Doğru Tanıtım Nasıl Yapılır ?

Doğru bir biçimde, etkili bir tanıtım yapmak için, yukarıda bahsettiğimiz üç temel şeyi biraz açalım ve tam olarak nasıl yapılması gerektiğine değinelim. Bu üç konuyu bilmek çok önemli çünkü size zaman kazandırır. Paranızı kaybeder tekrar kazanabilirsiniz, ancak kaybedilen zamanı yeniden kazanmak mümkün değildir.

Uygun Senaryo Yazımı

Reklamını yapmak istediğiniz şey her ne olursa olsun, doğru kelimelerin kullanıldığı, anlaşılır, basit ve net cümlelere ihtiyacınız var. Tanıtım yapmak isteyen birçok kişi, özellikle senaryo konusunda büyük hata yapmakta. İşin özünde yapılan şey bir reklam çalışmasıdır ve insanlar reklamlardan nefret eder.

Zaten insanlara nefret ettikleri bir şeyi sunarak dikkatlerini çekmeye ve bunu olumlu biçimde kullanmaya çalışıyorken, tanıtım metninde onlarca şey söylemeye çalışmak ne kadar mantıklı sizce?

Reklam senaryosu için metin yazmak, iyi bir konsantrasyon ve tecrübe gerektirir. Yazılan senaryo insanların dikkatini çekmeli, aynı zamanda onları sıkmayacak kadar kısa olmalı. Tanıtımını yaptığınız şey onlarca özelliğe sahip olabilir ancak hepsini tek bir reklam metninde anlatmaya çalışmak büyük hata olur.

Bunun yerine yapılması gereken şey, ya bir dizi reklam hazırlamak ya da ürün veya hizmetin en can alıcı özelliğini öne çıkararak insanların dikkatini çekmeye çalışmaktır. Bunun yerine uzun uzadıya her şeye değinmek istemek, en basit tabirle, kimsenin umursamayacağı bir şey yapıp, sonrasında da ondan netice bekleme yanılgısına düşmektir.

Daha kolay anlaşılması için basit bir örnek verelim.

"Tüm erkek pantolon modelleri %70 indirimle. Sadece bir hafta sürecek bu çılgın indirimi kaçırmayın."

Şimdi aynı indirim reklamı için başka bir metin yazalım.

"Lacivert, beyaz, ekose desenli, siyah ya da hangi rengini istersen var. Çift iplik, sağlam kumaştan üretilmiş, klasik kesim ya da dar kesim erkek pantolon modelleri şimdi %70 indirimle. Hafta boyunca sürecek indirim fırsatını kaçırmayın."

2. Metinde yazanlarda ilkiyle aynı şeyden bahsediyorsa da daha fazla detay içeriyor fakat bu onu daha iyi bir metin yapmıyor. Aksine dikkat dağıtan, zayıf bir metin hâline getiriyor. Evet bir şeyleri ifade ediyor ama ilk metin kadar insanların dikkatini çekmiyor.

Betimlemeler yapmak için romanlar uygun olabilir ancak bir tanıtım metninin kısa ve vurucu olması gerekiyor. Dikkat çekmek için çok kısa bir zamanınız var ve bunu profesyonelce yapmalısınız. Bu bizim müşterilerimize sıklıkla anlatmaya çalıştığımız ama ne yazık ki bir çoğunun anlamak istemediği ve neticede zarar gördüğü bir konudur.

Tanıtımını yaptığınız şey hakkında derinlemesine bilgiler vereceğiniz yer iniş sayfanız olmalıdır. Bu detaya aşağıda değineceğiz.

1.ADIM

Animasyon Video Yapımı

Metne uygun , karmaşadan uzak, sade bir animasyon video hazırlanmalı. Tonlarca görsel içeren, insanların odaklarını yitirmelerine neden olacak karmaşıklıktan uzak durulmalı.

Ayrıca tanıtım için kullanılan animasyon videoların süreleri de önemlidir. Sürenin belirlenmesi konusunda bazı kriterler vardır. Kimi durumlarda 30 saniyelik bir animasyon video işimizi görürken, bazı durumlarda bu süre iki dakika olabilir. İki dakikadan daha uzun süreli animasyon videolar hazırlamayı gerektiren durumlar çok istisnadır. Önerilen maksimum uzunluk iki dakikadır.

Peki animasyon video kullanarak tanıtım yaparken süreyi neye göre belirleyeceğiz?

Örneğin bilindik bir markanın tanıtımını yapıyorsak, video süresi 30 saniye olsa yeterlidir. Zaten insanlar bu markayı tanıdığı, bildiği için, sadece öne çıkarmak istediğimiz spesifik bir konuya değinmek yeterlidir. Örneğin: N11 de bahar indirimleri başladı. Tüm ürünlerde %70'e varan indirimleri kaçırma. Marka zaten bilindiği için, doğrudan ve hızlıca konuya girmek ve çok uzatmamak yeterlidir.

Yeni bir marka yaratmaya çalışıyorsanız o zaman biraz da markanın kendisinden bahsetmek gerekir. Bu da video süresinin biraz daha uzun olabileceği anlamına gelir. Bu tip bir tanıtımda markanın hizmet alanı, farklı yanları ve ürün kaliteleri gibi detaylara değinilebilir. Bu demek değildir ki belgesel gibi bir tanıtım videosu yapılsın.

İkinci durumda da animasyon video uzunluğunun maksimum bir dakika civarında olması önerilir.

Eğitim, sağlık, güzellik merkezleri, servisler gibi alanlarda faaliyet gösteren firmaların tanıtım videoları biraz daha uzun olabilir ki bunda da en fazla iki dakika olması önerilir.

Ürün ya da hizmetiniz sizin için çok değerli olabilir ve bunu en ince detayına kadar anlatmak istemeniz normaldir fakat yapılan şey neticede reklamdır ve muhtemelen gezegende en az sevilen şeylerden biridir. O hâlde bu durumdan en az etkilenmek için süreyi doğru ayarlamak gerekir.

2.ADIM

İniş Sayfaları

Etkili bir tanıtım yapmanın en önemli adımlarından biridir aslında iniş sayfaları ancak birçokları tarafından ihmal edilir. Peki nedir bu iniş sayfası?

Bir metin veya video reklamında her şeyi en ince detayına kadar anlatamazsınız ancak konuya ilgi duyanların sorularının cevaplanması, meraklarının giderilmesi gerekir. İşte iniş sayfaları bunu yapmaya yarar. Örneğin reklamınızı yaptığınız ürünün sayfası bir iniş sayfasıdır. Tanıtmaya çalıştığınız bir hizmete dair her türlü detayın bulunduğu sayfanız bir iniş sayfasıdır.

Bununla birlikte, doğru biçimde yönetilen sosyal medyadaki sayfalarınız da iniş sayfası görevi görür.

Burada asıl olan, insanlara ana hatlarıyla bahsettiğiniz şey hakkında kapsamlı bilgi alabilecekleri bir sayfa sunmaktır. Buna en iyi örnek muhtemelen telefon markaları olacaktır.

Telefon reklamlarında görürüz; kamerasından, tasarımından ve ekstra yeni bir özelliği varsa ondan bahsederler ama geriye bahsedilmeyen onlarca özellik kalır. Ürün sayfasını ziyaret ettiğinizde ise, önemli önemsiz tüm özelliklerden bahsedilen kapsamlı bir sayfayla karşılaşırsınız. İşte bu başarılı bir iniş sayfası örneğidir.

Reklam, bilinirliği arttırmak, sürekli akıllarda kalmak ve insanları ürün sayfasına en hızlı biçimde çekmek için vardır, onları asıl ikna edeceğiniz yer iniş sayfalarıdır. Bu nedenledir ki reklam metinleri sade ve öz; tanıtım videoları kısa olmalı ve karmaşık olmamalıdır.

3.ADIM
0 YIL +

Tecrübe

0 +

Yazılan Senaryo

0 +

Animasyon Video

0 +

Müşteri